Nasze ciało to niezwykła struktura, która – nawet jeśli chorujemy – nosi w sobie pamięć prawidłowego funkcjonowania. Przy pomocy terapii czaszkowo-krzyżowej (TCK) możemy ją przywołać i obudzić uśpione mechanizmy samoleczenia.
Na czym polega terapia TCK?

Terapia czaszkowo-krzyżowa to holistyczny system terapeutyczny, rozwinięty na początku XX w. przez amerykańskich lekarzy. Zakłada ona, że pod wpływem rozmaitych czynników – urazów, stresu, traumatycznych przeżyć – powstają w organizmie cysty energetyczne, które blokują jego prawidłowe funkcjonowanie.
Terapia czaszkowo-krzyżowa w ujęciu biodynamicznym dzięki skupieniu się na ruchu energii i jej manifestacji w organizmie człowieka pozwala na pracę z centrum systemu energetycznego człowieka. Terapeuta może wejść w bezpośredni kontakt z tym ruchem i pomóc pacjentowi odbudować i poprawić stan zdrowia nie tylko na poziomie anatomicznym i fizjologicznym, ale także na poziomie emocjonalnym.
Opływający mózg płyn pulsuje w specyficzny sposób, powodując ruch mózgu, przenoszony dalej na kości. Są to minimalne drgania na szwach czaszki, które poprzez oponę twardą wywołują dalej ruch kości krzyżowej. Człowiek jest zdrowy, gdy ten cały system jest otwarty i gdy w momencie pulsacji płynu kości ruszają się w odpowiedni sposób.
Zaburzenie tego rytmu może spowodować nieprawidłowości pracy układu nerwowego, hormonalnego, immunologicznego. Z kolei przywrócenie właściwej pulsacji, przywraca stan równowagi organizmu.
Zdrowie jest zapisane w ciele. Tyle, że pod wpływem szkodliwych czynników i tempa życia, ciało o tym zapomina. Rolą terapeuty jest przypomnienie systemowi, że sam potrafi się uzdrowić.
Terapia czaszkowo-krzyżowa opiera się na przeświadczeniu, że ciało ludzkie ma pamięć kształtu i zna mechanizmy przywracające stan równowagi. Jest niczym kartka, zgniatana codziennymi problemami, którą w każdej chwili można rozprostować. To jest właśnie zadanie terapeuty. Za pomocą bardzo delikatnego dotyku obserwuje napięcia i blokady nie tylko w czaszce i kręgosłupie, ale pośrednio w całym ciele. Jednocześnie, poprzez dotyk, równoważy te napięcia. Nacisk rąk terapeuty powinien wynosić około 5 gramów, tak aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego
Terapia czaszkowo-krzyżowa pomaga każdemu, niezależnie od wieku i rodzaju choroby. Znakomicie uzupełnia tradycyjne leczenie.
Na co pomaga terapia czaszkowo-krzyżowa?
Wskazaniami do stosowania terapii są:
- bóle głowy i migreny
- bóle kręgosłupa i pleców
- bóle i zaburzenia menstruacji oraz bóle piersi występujące przed menstruacją
- bóle bez konkretnych przyczyn – tzw dolegliwości psychosomatyczne
- stan po zapaleniu opon mózgowych
- nerwice
- nadpobudliwość i nadruchliwość dzieci
- zaburzenia koncentracji
- moczenie nocne dzieci
- zaburzenia snu
- dysleksje
- tiki
- jąkanie się
- zaburzenia trawienia
- rozluźnienie miednicy
- skoliozy i wady postawy
- bóle stawów skroniowo-żuchwowych oraz bruksizm – zgrzytanie zębami w czasie snu
- dzieci z trudnościami w uczeniu się oraz z cechami upośledzenia umysłowego
- ciężkie porody, wady okołoporodowe i rozwojowe dzieci
- autyzm
Przeciwwskazania
- ostre stany wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej
- pierwszy trymestr ciąży
- świeże urazy, krwotoki, zabiegi operacyjne (do 6 tyg.)
- aktywne fazy schorzeń psychicznych
- zaawansowana osteoporoza w odcinku szyjnym
- tętniaki
- wodogłowie bezkomorowe
- wzmożone ciśnienie wewnątrzczaszkowe
Terapia czaszkowo-krzyżowa: odblokowuje emocje, przywraca radość życia
Na czym polega terapia Polarity?

Stworzona przez osteopatę i chiropraktyka Dr Randolpha Stone’a, terapia Polarity jest wynikiem studiowania i praktykowania przez niego metod uzdrawiania stosowanych w Indiach i Chinach.
Terapia Polarity uczy, że przez nasze ciało i dookoła niego płynie energia, która tworzy matrycę całego ciała. Innymi słowy jest to wzorzec energetyczny dający podstawę naszemu ciału fizycznemu. Wiele kultur na świecie posiada słowo, którym opisuje energię życiową. Nazywana jest : Praną, Ki, Chi we wschodnich systemach. W Łagodnej Bioenergetyce mówi się o Orgonie lub po prostu Energii Życiowej. Czasami energia ulega zablokowaniu tworząc dysfunkcje, które mogą przejawiać się w ciele poprzez ból i napięcia. Trauma również może pojawić się w ciele zniekształcając wzorzec energetyczny. Energia zazwyczaj sama wraca do stanu równowagi, jest to proces nieświadomy w rezultacie, którego przychodzi całkowite wyzdrowienie. Gdy to nie następuje w terapii Polarity istnieją techniki, które pomagają równoważyć energię.
Terapia Polarity pracuje z energią, a nie konkretnymi schorzeniami i chorobami. Delikatność dotyku sprawia, że zabieg jest głęboko relaksujący, co sprzyja samoregulacji i regeneracji organizmu.
U podstaw tej metody leży założenie, że prawa rządzące Wszechświatem są jedne i te same dla wszystkiego co w nim istnieje, również dla człowieka. Takim prawem jest prawo biegunowości (polarności) w ruchu energii, określające, że energia płynie w kierunku od obszaru pozytywnego (+) — górna część ciała, poprzez neutralny (o) — przepona, do negatywnego (-) — dolna część ciała. Oznacza to, że przepływ energii życiowej w ciele, w komórkach i tkankach jest przyporządkowany naturalnym prawom energii Wszechświata. Energia ta ma swoje źródło i pole, w którym odbywa się ten ruch zgodnie z prawami pulsacji i biegunowości, tworząc wzorzec bezprzewodowej anatomii człowieka. Nierównowaga w przepływie energii poprzez części naszego ciała ma swoje odbicie w zależnościach powięzi, mięśni i organów ciała (tworząc strukturę mięśniowo-szkieletową). Terapeuta, stosując odpowiednie techniki terapeutyczne, dopasowane indywidualnie do potrzeb każdego klienta, umożliwia rozluźnienie blokad i usprawnia przepływ energii we wzorcu. Powoduje to ogólną poprawę zdrowia. Zabieg Polarity jest relaksujący i bezbolesny.
Wskazania do terapii:
- choroby autoimmunologiczne
- dolegliwości kręgosłupa i stawów obwodowych
- bóle głowy, migreny
- zaburzenia równowagi
- nerwobóle
- chroniczne zmęczenie
- stany pourazowe
- obniżenie nastroju, przemęczenie
- zaburzenia hormonalne
- obniżenie odporności
- nerwice
- autyzm
- zaburzenia koncentracji
- stany depresyjne i lękowe
Przeciwskazania:
- pierwszy trymestr ciąży
- ostre stany wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej
- aktywne fazy chorób psychicznych
- wodogłowie
- tętniaki
- nieleczone nadciśnienie
- zaawansowana choroba wieńcowa
- wzmożone ciśnienie wewnątrzczaszkowe
Co pacjent czuje podczas zabiegów TCK i Polarity?
Większość ludzi odbiera sesje Terapii Czaszkowo-Krzyżowej i Polarity jako bardzo przyjemne i odprężające. Większość klientów w wyniku głębokiego relaksu przysypia w trakcie zabiegu. W trakcie zabiegu mogą pojawić się różne doznania w ciele w postaci mrowienia, „przechodzenia prądów” jak to określają niektórzy klienci czy przelewania w brzuchu, a niektórzy nic nie odczuwają i to też jest normalne. Mogą się pojawić różnego rodzaju emocje związane ze zdarzeniami z przeszłości. Jednak kiedy zabieg się kończy klienci odczuwają jakby coś wewnątrz nich uległo reorganizacji i jakby ktoś ściągnął im ciężki plecak z ramion.
Jak wygląda przebieg zabiegu TCK i Polarity i jak długo trwa?
Techniki TCK i Polarity są wykonanywane zawsze w ramach jednego zabiegu. Klient leży na stole do masażu, ubrany i przykryty kocem. Najlepiej aby był wygodnie ubrany bez biżuterii, spinek we włosach i paska w spodniach oraz ciężkiego makijażu. Zabieg połączony jest z oddziaływaniem aromaterapii i muzykoterapii. Terapeuta układa swoje dłonie na ciele pacjenta i „wsłuchuje” się w dynamikę jego tkanek. Kontakt zaczyna się zwykle od stóp po czym terapeuta kieruje się w stronę głowy poprzez kość krzyżową, klatkę piersiową na wysokości przepony oraz szyję. Zabieg trwa zwykle ok. 60 min
Przyjmuje się, że procesy regeneracyjne uruchomione w trakcie zabiegu mogą być odczuwane przez klienta do 72h po zabiegu w postaci m.in. uczucia ospałości, bólu głowy, mięśni czy stawów. Dlatego też, nie zaleca się przeprowadzania sesji terapeutycznych przed ważnymi spotkaniami czy egzaminami.