Początki refleksologii sięgają czasów prehistorycznych, kiedy człowiek przypadkowo odkrył łagodzący wpływ masażu stóp na samopoczucie. Świadomy ucisk niektórych obszarów stóp znany był zarówno w starożytnych Chinach, Indiach jak również Europie.
Refleksologia przez tysiące lat ewoluowała i dała początek nowej i bardziej precyzyjnej nauce i sztuce, jaką jest umiejętne „chodzenie” po stopach, dłoniach i twarzy.
Nauka refleksologii opiera się na zasadzie, że na ciele człowieka, zwłaszcza na stopach, dłoniach i twarzy, znajdują się obszary odpowiadające poszczególnym organom, gruczołom i innym częściom ciała. Właściwe stymulowanie konkretnych punktów na stopie zwanych refleksami, może w naturalny sposób pomóc w problemach zdrowotnych, przywracając równowagę w ciele i uruchamiając procesy naprawcze.
Zabieg refleksologiczny łagodzi stres, który najczęściej jest przyczyną powstawania wielu schorzeń. Ponadto właściwie wykonany zabieg może pobudzać krążenie krwi i limfy, odprężać i łagodzić napięcie, dlatego ta metoda jest odpowiednia zarówno dla niemowląt, jak i osób starszych. Należy jednak pamiętać, że celem refleksologii nie jest ani leczenie, ani diagnozowanie konkretnego schorzenia, tylko promowanie lepszego zdrowia i wspomaganie dobrostanu jednostki.
Kiedy warto skorzystać z zabiegów refleksologicznych stóp i rąk?:

Wskazania do refleksologii stóp i rąk:
- obniżona odporność
- bolesne miesiączki
- zaburzenia hormonalne ( m.in. choroby tarczycy)
- migreny, bóle głowy
- obniżony nastrój
- brak energii
- problemy z płodnością
- problemy w pracy układu pokarmowego (m.in. wzdęcia, zaparcia, refluks, niestrawność)
- opuchnięte nogi, zastoje limfatyczne
- nadciśnienie
- oczyszczenie, odtruwanie z toksyn
- bóle kręgosłupa, kości, mięśni i stawów
- podwyższony cholesterol
- szumy uszne
- problemy skórne (m.in. trądzik, łuszczyca, egzema)
- astma
- zapalenie zatok, oskrzeli, katar
- przerost migdałka
- nietrzymanie moczu
- kamienie nerkowe
Refleksologię można również stosować na sobie w postaci automasażu co może być bardzo dobrym uzupełnieniem zdrowego stylu życia opierającego się dodatkowo na właściwej diecie, suplementacji, nawodnieniu organizmu oraz aktywności fizycznej.
Kiedy warto skorzystać z zabiegów refleksologicznych twarzy?

Refleksologia głowy i twarzy opiera się podobnie jak przy stopach na pracy z refleksami odpowiadającym wszystkim naszym gruczołom, narządom i częściom ciała uaktywniając w nich procesy samoregulacji i regeneracji.
Dodatkową zaletą tej formy pracy jest efekt głębokiego relaksu, wyciszenia emocji, spokoju oraz przywrócenia jasności myśli.
Ponadto dzięki poprawieniu w efekcie zabiegu krążenia krwi i limfy, skóra naszej twarzy staje się bardziej dotleniona i szybciej docierają do niej substancje odżywcze. Lepsze krążenie krwi przyczynia się natomiast do szybszego pozbycia się toksyn i regeneracji komórek, dzięki czemu skóra jest gładsza, pozbawiona obrzęków oraz napięcia.
Wskazania do refleksologii twarzy i głowy:
- depresja, stres, niepokój
- zmęczenie fizyczne oraz psychiczne, wypalenie zawodowe,
- spadek witalności
- migreny, bóle głowy
- bezsenność i inne problemy ze snem
- problemy z pamięcią, kojarzeniem, brak koncentracji
- zaburzenia zmysłu węchu, smaku
- problemy hormonalne
- choroby oczu, zapalenie nerwu wzrokowego
- problemy z zatokami
- regulacja ciśnienia
- porażenie nerwu twarzowego
- udary, wylewy, niedowłady
Zadbaj o swoje zdrowie oraz zdrowy i witalny wygląd korzystając z zabiegów refleksoterapii twarzy i głowy